Zanim zaczniesz się bawić w paintball

Zanim zdecydujecie się zainwestować we własny sprzęt, najlepiej spróbować zabawy przy pomocy wypożyczonego sprzętu. Warto w ten sposób zobaczyć, czy taka forma spędzenia wolnego czasu jest odpowiednia dla waszego stylu życia. Podczas zabawy można porozmawiać z bardziej doświadczonymi uczestnikami lub graczami. Jeden, dwa, trzy wyjazdy ze znajomymi i jesteście pewni czego możecie się spodziewać i na co zwrócić uwagę przy doborze sprzętu do paintballa.

Jaki sprzęt do paintballa kupić?

Maska to pierwszy podstawowy wydatek i tak naprawdę najważniejszy. Kwota minimalna to około 200zł, maksymalna do 500zł. Na masce nie powinno się oszczędzać, bo ma ogromny wpływ na komfort gry. Na co zwrócić uwagę: przede wszystkim aby była wygodna, dobrze wentylowana, z nieparującą szybką. Gąbka musi wygodnie przylegać do twarzy. Szeroki kąt widzenia daje przewagę nad przeciwnikiem.

Marker – tutaj warto ustalić średni budżet. Wybór markera zależy od stylu grania. Przy zabawie w speedball (czyli głównie turnieje) na sezon możecie policzyć sobie 10-15 tysięcy złotych rocznie (wliczając w to wyjazdy, wpisowe, kulki, treningi). Konieczny sprzęt to high-endowe markery z elektrospłuczkami i butlami kevlarowymi. Koszt zestawu to minimum 2000zł używany, 4500zł nowy.

Paintball leśny (scenariusze, lokalne gierki, manewry) – zależnie od preferencji, częstotliwości grania, ilości wystrzelanych kulek, dalekich lub bliskich wyjazdów – proponujemy budżet od 300zł w górę. Marker warto wybrać elektryczny, bo jest poręczniejszy, szybszy, celniejszy. Jeśli ktoś lubi militaria to nie ma problemu – można kupić replikę. Jakkolwiek należy przeznaczyć na to od 1000 do 2500zł (wraz z magazynkiem).

Oporządzenie – do gry w speeda potrzebne będą ochraniacze, odpowiednie bluzy i spodnie, pasy, buty. Do klasycznego paintballa – kamizelka, komplet moro (większość gier odbywa się w terenie leśno-zurbanizowanym), wygodne buty usztywniające kostkę, walkie-talkie, przydatny niekiedy camelback. Niezależnie od stylu gry – porządny zestaw kluczy, zapasowych uszczelek, zapasowa butla, i różne pomniejsze rzeczy, które wychodzą z czasem.

HP czy CO2?

Ważnym zagadnieniem może być dostęp do gazu. Już niewiele osób korzysta z dwutlenku węgla i zdecydowania większość graczy przechodzi na sprężone powietrze (HP). Jeśli w okolicy nie ma za dużo graczy/drużyn, dostęp do sprężonego powietrza może okazać się problemem. Jedna z opcji to gazy techniczne np. Linde, gdzie można wypożyczyć dużą butle-matkę, warto też popytać wśród ludzi zajmujących się nurkowaniem, pamiętając przy tym, że do nabicia butli potrzeba sprężarki minimum 200 barowej.

Wszystkie markery high-endowe (np. Dye, Bob Long, Dangerous Power, Planet Eclipse) działają wyłącznie na powietrze . Markery mechaniczne (np. BT, Tippmann, Spyder) mogą korzystać z obu gazów. Warto pamiętać, iż w zimie nie pogramy za dużo na CO2, gdyż może on szybko zamrozić marker. Powietrze, niezależnie od temperatur niskich lub wysokich, zawsze jest stabilne, w przeciwieństwie do CO2.

Jakie kulki kupić?

Nie warto kupować najtańszych. Są zbyt twarde by rozbijały się na dalszych dystansach, a na bliskich mogą komuś zrobić krzywdę. Często słabo wypełnione farbą. Zapytajcie sprzedawcę, jakie kruche kulki poleca dla sprzętu przez Was używanego.

Na koniec

Paintball, niezależnie od formy, to także adrenalina oraz rywalizacja. Niezapomniane przeżycia. Nowe grono znajomych. Niezależnie od tego, gdzie jesteście, czym się zajmujecie, jak bardzo jesteście zajęci lub jak często Wam się nudzi, wpadnijcie do Nas zagrać.