Okolice Ostrowca Świętokrzyskiego w połączeniu z naszą ofertą potrafią dostarczyć rozrywek na kilka dni. Czy wiecie, że wszystkie te miejsca znajdują się tylko o 3h drogi samochodem z miast: Warszawa, Kraków lub Łódź.

Święty Krzyż i Góry Świętokrzyskie

Najniższe, ale zarazem najstarsze pasmo górskie na terenie Polski. Nie jest masowo odwiedzane przez turystów, przez co można nadal znaleźć mnóstwo ciekawych i nieskażonych miejsc. Znaczny obszar gór jest chroniony przez Świętokrzyski Park Narodowy.

Święty Krzyż, dawniej zwany Łysą Góra, wznosi się 595 m. npm.  Z wysokości tej góry rozciąga się niepowtarzalny widok na rozległą okolicę, liczne wioski i miasta. Dawniej domniemane miejsce sabatów czarownic i udokumentowane miejsce pogańskich obrzędów. Dzisiaj na szczycie stoi najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich, w którym od 1000 lat są przechowywane i czczone Relikwie Krzyża Świętego. Dla poszukujących mocniejszych wrażeń, można tu zobaczyć na własne oczy także szczątki księcia Jaremy Wiśniowieckiego. Więcej informacji: www.gory-swietokrzyskie.pl

Krzemionki Opatowskie

Krzemionki  Opatowskie należą do najciekawszych na świecie prahistorycznych kopalni krzemienia pasiastego – „złota i stali neolitu”. Stanowią jednocześnie jeden z największych obiektów tego typu w Europie. Do zwiedzania podziemna trasa turystyczna oraz rekonstrukcja wioski neolitycznej. Więcej informacji: www.krzemionki.pl

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Niezwykła i monumentalna budowla z XVII w., której świetność przetrwała zaledwie 11 lat. Zamek Krzyżtopór stanowił swego rodzaju kalendarz – miał tyle okien ile dni w roku, pokoi – ile tygodni, sal wielkich – ile miesięcy, wież – ile kwartałów, wejść – ile dni tygodnia. Można o tym przekonać się samemu, gdyż większość z okien, sal i wejść istnieje do dziś.

Ale to nie koniec zamkowych osobliwości – w jednej z wież  sala miała  szklany strop stanowiący dół akwarium.  Pływały w nim egzotyczne rybki. W stajniach natomiast konie „wcinały ” siano wprost z marmurowych żłobów i od czasu do czasu przeglądały się w zawieszonych tam zwierciadłach.  Więcej informacji w Wikipedii.

Opatów

Do zwiedzania podziemna trasa turystyczna o długości 400 m – dawne piwnice kupieckie połączone schodami na trzech poziomach do 14,5 m głębokości. Inne ciekawe zabytki Opatowa to kolegiata pod wezwaniem św. Marcina z XII w. (jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce), Brama Warszawska wraz z pozostałości murów obronnycho oraz Ratusz Miejski z XVI / XVII w.

Sandomierz – królewskie miasto

Sandomierz to raj dla miłośników historii i zabytków. Na każdym kroku napotkać można ślady przeszłości. Miasto jest wpisane do rejestru zabytków jako zespół urbanistyczno-architektoniczny i krajobrazowy. Główne atrakcje to:

 • Podziemna Trasa Turystyczna „Sandomierskie Lochy”.
 • Brama Opatowska – zbudowana w XIV – XVI w. – jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce.
 • Ratusz – zbudowany w XIV w. i rozbudowany w XVI w. (attyka), jeden z najpiękniejszych tego typu renesansowych obiektów w Polsce.
 • Gotycka katedra z XIV w., zachowała pierwotny układ przestrzenny i bogatą dekorację rzeźbiarską we wnętrzu.
 • Dom Długosza zbudowany w 1476 r. – jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych.
 • Zamek – wzniesiony w XIV w., na miejscu dawnego grodu, później przebudowany.
 • Zbrojownia rycerska Chorągwi Ziemi Sandomierskiej – gdzie można samemu przymierzyć zbroje, pobawić się mieczami i innymi rodzajami starodawnej broni.

Więcej informacji: www.sandomierz.pl

Bałtów

 • Pałac ks. Druckich-Lubeckich z końca XIX w.
 • Bałtowski Park Jurajski
 • Kraina Koni
 • Zwierzyniec Bałtowski

Miejsca do wspinaczki:

 • Skała Nihilistów w Podgrodziu koło Ćmielowa
 • Siekacze – ostańce wapienne w Bałtowie
 • Buldery w Brodach Iłżeckich